Cyberprzestępcy atakują – pishing, ransomware.

Phishing to rodzaj cyberprzestępstwa polegającego na tym, że oszust (phisher) podszywa się pod kogoś innego po to, żeby oszukać potencjalną ofiarę i zyskać w ten sposób korzyść dla siebie. 

Celem, który stoi za atakami phishingowymi, jest wyłudzenie korzyści materialnej, najczęściej pieniędzy, jednak może wchodzić w grę również nielegalne wejście w posiadanie dóbr lub pozyskanie poufnych informacji.

Grast&MTB nie planuje zmieniać ustalonego numeru rachunku bankowego do przelewów tytułem zapłaty za wystawione faktury. 

Jeśli otrzymacie Państwo jakiekolwiek pismo o zmianie numeru rachunku bankowego Grast&MTB, proszę zawsze wystąpić o potwierdzenie tego faktu drogą telefoniczną do działu finansowego naszej firmy. W żadnym przypadku proszę nie występować o potwierdzenie wniosku o zmianę numeru rachunku bankowego do przelewów odpowiadając bezpośrednio na otrzymanego maila, jako że wtedy otrzyma go phisher.  

Jak rozpoznać i bronić się przed cyberatakami i innymi zagrożeniami online ?

Fałszywe maile dotyczące kontroli skarbowej

Ransomware – nowa plaga

Oczywiście cała treść [maila] zachęcić ma tylko do jednego – otworzenia załącznika. W archiwum ZIP ukryty został plik JavaScriptu, w wysokim stopniu zaciemniony, rozpoznawany jedynie przez kilka antywirusów, jako JS/Cerber.F1!Eldorado. Po uruchomieniu poprzez Internet Explorera (w Edge się zawiesił) pobiera on z na sztywno zakodowanego adresu serwera OVH złośliwy ładunek – trojana WisdomEyes. Niestety – z popularnych antywirusów wychwytują go tylko Avast i Kaspersky.

Źródło: Zataiłeś dochody? Szkodnik postraszy kontrolą, zaszyfruje pliki i zażąda okupu – dobreprogramy

Przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską już od dawna i idzie im to całkiem dobrze – mailowa informacja o nieodebranej przesyłce często zaskakuje odbiorców wiadomości na tyle, że bez zastanowienia klikają oni w umieszczony w wiadomości odnośnik lub pobierają załącznik, by zapoznać się z rzekomymi szczegółami odebrania paczki. Niestety, takie zachowanie kończy się zazwyczaj ściągnięciem na pecet wirusa.

Źródło: •• Poczta Polska: fałszywe maile | Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską

E-mail informuje nas o tym, że serwis rzekomo zauważył dostęp do naszego konta z kilku adresów IP, co zaalarmowało system i doprowadziło do zablokowania konta. W celu jego odblokowania musimy przejść do odpowiedniej strony, zalogować się i tym samym potwierdzić swoją wiarygodność. Link zawarty w wiadomości jest szkodliwy, nie prowadzi do prawdziwego Allegro, lecz niebezpiecznej strony próbującej wyłudzić nasze dane logowania.

Źródło: Uwaga na fałszywe e-maile z Allegro. To próba wyłudzenia danych logowania – dobreprogramy

Ostrzegamy, że są rozsyłane fałszywe wiadomości e-mail i sms-y, w których hakerzy podszywają się pod Bank i – pod pretekstem wycofania możliwości autoryzacji przelewów poprzez kody SMS lub konieczności odblokowania dostępu do konta – proszą o kliknięcie w link przekierowujący do fałszywej strony Banku z prośbą o zalogowanie. Zachowaj ostrożność!

Źródło: Uważaj na fałszywe e-maile i sms-y! | Ogólnokrajowe | Aktualności | PKO Bank Polski