Syfony umywalkowe – co warto wiedzieć?

Choć wydawać może się niepozorny, syfon to element łazienkowego wyposażenia, w dużym stopniu decydujący o komforcie domowników. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu i jak zadbać o konserwację tego typu urządzeń ?

Syfon to rodzaj zamknięcia wodnego, stanowiący podstawowy element kanalizacyjny, obecny w każdym domu. To niepozorne, często ukryte pod zabudową meblową lub ceramiką urządzenie o prostej konstrukcji, pełni bardzo ważną funkcję, polegającą na zatrzymywaniu przykrych zapachów pochodzących z rur odpływowych. Zabezpiecza również instalację przed zapychaniem, zatrzymując i gromadząc zanieczyszczenia. Aby wybrany przez nas syfon wyróżniał się trwałością i bezawaryjnością, warto zweryfikować parametry techniczne sprzętu, a także poznać klika podstawowych zasad jego użytkowania. Pozwoli to w przyszłości uniknąć awarii, a co za tym idzie, kosztownych wizyt hydraulika lub konieczności wymiany modelu na nowy.

Syfon łazienkowy, kształt ma znaczenie, jakość elementów

Odpowiedni kształt

Decyzję co do wyboru odpowiedniego wariantu najlepiej podjąć w momencie zakupu umywalki, ponieważ to od jej rodzaju i wysokości, na której zostanie zamontowana, zależy typ zamknięcia wodnego. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów syfonów: butelkowe, rurowe (w kształcie litery „U”) oraz niestandardowe. Pierwsze z nich składają się z niewielkiego zbiornika wypełnionego wodą, umiejscowionego w dolnej części urządzenia. Są podłużne, wąskie i ustawiane pionowo, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Dolny element zwykle jest odkręcany i skonstruowany tak, by umożliwić usunięcie gromadzącego się w nim brudu oraz ułatwić udrażnianie pozostałych elementów kanalizacyjnych. Wersje rurowe, o konstrukcji poziomej i charakterystycznym półkolistym kształcie, cechują się większą przepustowością w porównaniu do pozostałych modeli. Są zaprojektowane w sposób uniemożliwiający zapychanie przewodów, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji. – Alternatywą dla standardowych syfonów są modele specjalne, konstruowane tak, aby ich linia była dopasowana do kształtu umywalki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Odpowiednio wyprofilowane, gwarantują pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką. Polecane do montażu w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zapewniają wygodne podjechanie do umywalki i dostęp do baterii – dodaje ekspert.

Syfon łazienkowy, kształt ma znaczenie, jakość elementów

Materiał ma znaczenie

Bezawaryjne działanie konstrukcji kanalizacyjnej zapewni trwały surowiec, z którego wykonane są poszczególne elementy instalacji. Powszechnie stosowanymi materiałami, wykorzystywanymi w produkcji syfonów umywalkowych, są tworzywa PCV oraz mosiądz. Na który z wariantów się zdecydować? Jedną z kwestii determinujących wybór jest widoczność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej. Jeżeli zastosowane zostaną meble lub ceramika kryjące instalację, optymalnym wyborem będą syfony wykonane z materiałów syntetycznych, których zalety to niski koszt i trwałość. PCV jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne skutki długotrwałego kontaktu z wodą. Eleganckim wzornictwem cechują się natomiast syfony mosiężne, których nowoczesny design pozwala na pozostawienie ich bez zabudowy. Chromowane detale armatury sanitarnej mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne, które stworzą spójną kompozycję z wystrojem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Przy tego typu modelach zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpłynie na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji.

Konserwacja gwarancją bezawaryjności

Zapychanie syfonów przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne, może stać się powodem nieprzyjemnego zapachu w łazience. Aby zapewnić długotrwałą bezawaryjność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej, konieczne jest więc jej regularne czyszczenie. – Do zatkania przewodów dochodzi wtedy, gdy elementy instalacji kanalizacyjnej są źle wykonane lub nieprawidłowo eksploatowane. Do niedrożności przyczyniają się głównie różnego typu nieczystości trafiające do odpływu podczas codziennych czynności higienicznych – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Regularna konserwacja powinna obejmować odłączenie syfonu od podejścia kanalizacyjnego i usunięcie pozostających w nim zanieczyszczeń – dodaje ekspert. Warto pamiętać, by podczas przeprowadzania tej czynności podstawić pod urządzenie naczynie, do którego spłynie brudna woda z instalacji. Do konserwacji wykorzystać można także przepychacz gumowy lub pneumatyczny. Nie zaleca się natomiast używania środków chemicznych o właściwościach żrących, które mogą negatywnie wpływać na stan techniczny kanalizacji.